
VANKÚŠE, PAPLÓNY A POSTEĽNÁ BIELIZEŇ - ČÍM VŠETKÝM SI MÔŽETE VYLEPŠIŤ VÁŠ SPÁNOK
Aby ste sa dobre vyspali potrebujete mať vám vyhovujúci vankúš a perinu. V článku vám poradíme, ako si ich vhodne zvoliť.
Vankúše, paplóny - ako si vyberať?
Na výber sú syntetické výplne, výplne z husacieho a výplne z kačacieho peria. Pri paplónoch je rozdelenie podľa hrejivosti či sezónnosti jedným zo základných parametrov, ktorému by ste mali výber podriadiť. Ľahké materiály sú ideálne do teplejších miestností a na teplejšie obdobie roka, hrejivé (termo) prikrývky do chladnejších izieb a na zimné obdobie. Môžete ich však používať celoročne, najmä ak patríte medzi zimomravé typy alebo je vaša spálňa či detská izba chladnejšia miestnosť.
Existujú aj dve samostatné prikrývky, ľahká a celoročná, ktoré sú zopnuté pomocou suchých zipsov či patentov. V lete používate ľahkú, na jar a na jeseň celoročnú a ich spojením získate termo paplón na zimu. Takéto riešenie je výhodné aj pre návštevy - z jednej prikrývky vytvoríte dve. Praktické, čo poviete? Ich hrejivosť je zabezpečená množstvom výplne v nich. Letné paplóny majú výplne menej a zimné, samozrejme, viac. U vankúšov je dôležité povedať si, aký ste spáč - na chrbte, na bruchu či na boku. Podľa toho sa vyberá výška vankúša. V našich končinách je klasickým rozmerom vankúš 70 x 90 cm, ale začínajú sa objavovať aj menšie 50 x 70 cm.
Moderné materiály ponúkajú chytré vlastnosti a zjednodušujú život
Aj pri výrobe posteľnej bielizne sa používajú pokročilé technológie a moderné postupy. Prikrývky s termoregulačnými vlastnosťami sú vďaka použitým materiálom schopné počas zahrievania absorbovať teplo, ktoré - ak v noci teplota v okolitom prostredí klesá – dokážu zas uvoľniť a vyrovnávajú tak teplotné rozdiely pri spánku.
Ak trpíte alergiami alebo astmou, je dobré staviť na prikrývky vyrobené z antialergických materiálov. Ďalšie výrobky môžu obsahovať napríklad ióny striebra, ktoré prirodzene zabraňujú množeniu baktérií a roztočov. Iné vyspelé materiály zas redukujú výskyt elektrostatického poľa, čím prispievajú k pokojnejšiemu spánku. Je len na vás, ktorým dáte prednosť.
Spoznajte rozdiely medzi materiálmi obliečok
Obliečky vyrobené zo stopercentnej bavlny patria medzi najobľúbenejšie. Nie je však bavlna ako bavlna. Najlepšie posteľné prádlo je vyrobené z mako saténu. Často si ho ľudia mýlia s jeho polyesterovou saténovou verziou, ktorá patrí k lacnejším verziám posteľného prádla a veľmi sa neodporúča, pretože je studená, šmykľavá a nesaje pot. Mako satén je vyrobený z egyptskej bavlny, ktorá je pevnejšia kvôli suchému podnebiu, v ktorom rastie a odolnejšia voči oderu, a teda praniu a údržbe. Nežmolkuje sa a jej lícna strana je pekná lesklá.
Posteľné prádlo z mako saténu je priedušné, mäkké, dobre odvádza pot a dá sa používať celoročne. Ešte vyššia trieda je hodvábne posteľné prádlo, ale cena je už dosť vysoká. Pre tých ktorým býva zima odporúčame flanel. Je obľúbený v chladných zimných mesiacoch. Tiež je veľmi dobrý na údržbu, nemusí sa žehliť a stále vyzerá pekne.
Klasická bavlna je tiež veľmi fajn a má podobné o niečo horšie vlastnosti ako mako satén, ale musí sa oveľa viac žehliť a pomerne rýchlo sa krčí. Čo sa týka plachty, ideálna je opäť bavlna s prímesou elastanu, ktorý zaručí, aby vaša plachta ostala tam, kde má aj keď sa točíte zo strany na stranu. Asi najlepším riešením je buď mako satén, ktorý je však trošku chladivejší, alebo jersey bavlna - pružný materiál, ktorý hreje o čosi viac ako mako satén, ale o čosi menej ako flanel.
Ako často by ste mali meniť posteľnú bielizeň?
Ideálne je prezliekať posteľ raz za týždeň, maximálne za dva. Pokiaľ máte doma alergika, mala by pre vás byť výmena obliečok samozrejmosťou zhruba dva až tri razy za týždeň. Nezabúdajte ani na plachtu, zachytáva najviac nečistôt, ktoré vaše telo vylúči. Mali by ste ju meniť raz do týždňa.
Nie ste istí, na akú teplotu sa smie prať vaša posteľná bielizeň? Riaďte sa vždy ceduľkami s pokynmi na pranie. Väčšina výrobcov odporúča 60° C. Aby vám obliečky vydržali čo najdlhšie, zachovali si svoje farby a tvar, je potrebné ich prať naruby so zapnutým zipsom. Farby zostanú dlhšie ako nové. Vždy perte obliečky na perinu aj na vankúše z jednej súpravy naraz, vyhnete sa farebným rozdielom. Používajte prací prostriedok, ktorý zodpovedá farbe obliečok. Ak taký nemáte, zvoľte radšej prostriedok na farebnú bielizeň na biele obliečky než naopak. Prací prášok na bielu bielizeň má rozjasňujúci účinok a farebné obliečky by mohli vyblednúť.
Tento článok pre vás pripravila...

Eleonóra Uhrovičová
MARKETING SPECIALIST, AMBIENTE DESIGN
Milujem dizajn, detaily a umenie vytvárať z obyčajného priestoru domov s dušou a charakterom. V spolupráci s interiérovými dizajnérmi z Ambiente vám prinášam najnovšie trendy, odporúčania a inšpirácie pre moderné zariadenie vášho domova.

eleonora.uhrovicova@ambiente.sk
Tento článok pre vás pripravila...

Eleonóra Uhrovičová
MARKETING SPECIALIST, AMBIENTE DESIGN
Milujem dizajn, detaily a umenie vytvárať z obyčajného priestoru domov s dušou a charakterom. V spolupráci s interiérovými dizajnérmi z Ambiente vám prinášam najnovšie trendy, odporúčania a inšpirácie pre moderné zariadenie vášho domova.

eleonora.uhrovicova@ambiente.sk