Dotvorte vzhľad a atmosféru vášho bytu pomocou moderných tapiet

Tapety skrášľujú byty a domy už desaťročia a za ten čas prešli veľkým vývojom. Kedysi sa používali kožené, drahé kusy, no časom ich nahradili papier a textílie. Dnes je v ponuke naozaj obrovské množstvo prevedení a materiálov, je len na vás, aké tapety budú zdobiť vaše bývanie.

Tapetami možno ľahko a pritom výrazne premeniť interiér bez toho, aby ste museli zložito meniť jeho vybavenie. Dokonalý efekt docielite skombinovaním vzorovanej tapety s jednofarebnou štrukturovanou tapetou na ostatných stenách. Steny sa zateplia a vytvoria pocit domova a tepla. Materiálová ponuka tapiet je naozaj široká. Okrem papiera je v ponuke vlies, vinyl či textil. Moderné tapety nájdete z materiálov ako je bambus, koža, korok, metalické vlákno alebo aj exkluzívny zamat.


dekoračná-tapeta-Arte-ambiente.sk

Podľa čoho tapety vybrať?

Podľa vkusu a potrieb. Môžete nimi docieliť romantický, luxusný alebo neštandardný interiér, stačí len vhodne zvoliť materiál a štýl. Papierové tapety sú lacnejším variantom, v kurze sú jednofarebné, vzorované i s imitáciou dreva, tehál alebo betónu. Vinylové tapety sa hodia k tapetovaniu stien vo vlhkých alebo namáhaných interiéroch, sú tiež vynikajúcim zvukovým a tepelným izolantom. Majú tiež veľmi dobrú kryciu schopnosť a často ich vídať aj v kúpeľniach a na toaletách. Stále však platí, že stena pod tapetou by mala byť dobre pripravená a vystierkovaná. Ak si vyberiete do domácnosti vliesové tapety, môžete si byť istí, že ste zvolili stabilný a vysoko priepustný materiál. Vlies je netkaný textil, ktorý dobre a ľahko odstraňuje, ak už vás tapeta prestane baviť. Vlies je vhodný do spální, detských izieb či obývačiek.

Moderné tapety sú skvelým oživením interiéru

Farba, štýl a vzor by mali ladiť s duchom celého interiéru. Je dobré myslieť na celkový súlad všetkých dizajnových akcentov v miestnosti. S tapetami sa dá rôzne „vyhrať“. Môžu byť dominantné alebo môžu len jemne ozvláštňovať priestor. Má byť tapeta akousi čerešničkou na torte? Zvoľte výrazný farebný akcent, rozhodnite sa napríklad pre kontrastný odtieň tapety. Ak má byť tapeta skôr nenápadným sprievodným prvkom existujúceho dizajnu, voľte tón v tóne.

štýlové-tapety-Arte-do-obývačky-ambiente.sk

Na čo pri tapetovaní myslieť?

Ak chcete pripraviť povrch na nanesenie tapety, podkladová plocha musí byť hladká, dostatočne pevná a bez prasklín. Tiež záleží na druhu tapety, pre každý druh tapety platí určité špecifikum. Avšak, bez rozdielu by ste mali ošetriť každú stenu penetračným náterom, ktorý povrch uzavrie a zabráni vsiaknutiu lepidla do steny. Po tapetovaní udržujte stabilnú teplotu okolo 20 stupňov a nevetrajte približne 24hodín. Lepidlo musí poriadne preschnúť, inak by sa tapeta mohla stiahnuť a odhaliť spoje jednotlivých dielov. Pri vliesových tapetách sa lepidlo aplikuje iba na stenu a tapeta sa prikladá suchá. Všímajte si aj symboly na tapetách, informujú o ich umývateľnosti, stálosti na svetle, nanášaní lepidla i samotnom odstraňovaní.