Leto je už za dverami

Slnko svieti, vytiahli sme krátke nohavice a tielka, obuli sme si šľapky a tešíme sa z pekného počasia. Príchod leta sa netýka len zmien v našom šatníku, ale aj toho, ako trávime čas po práci a cez víkend. Keďže je vonku teplo a svetlo je až do 21:30, trávime oveľa viac času vonku, opaľujeme sa, grilujeme, kúpeme sa, chodíme častejšie na prechádzky, piknikujeme, bicyklujeme, ale tiež sa niekedy aj pred slnkom schovávame. Všetky tieto činnosti sa týkajú aj našej domácnosti, nášho interiéru. Preto sme si pre vás pripravili letné témy, ktorými si môžete spríjemniť prichádzajúce letné mesiace.

FARBY

Už od nepamäti je leto spojené s farbami. Kupujeme si kvety do vázy, vonku si do črepníkov sadíme farebnú škálu rôznych kvetiniek od muškátov cez ružičky až po petúnie. Vonku na terase či na balkóne máme sviečky rôznych farieb, letné prestieranie hrajúce farbami alebo letný riad. Plážové osušky sú tiež zväčša farebné. Slnko v nás vyvoláva pocit tepla a farieb. Krajiny, kde je stále teplo, ako napríklad Španielsko či Mexiko, sú známe farbami ako modrá, oranžová, žltá či zelená. Takže ak máte chuť na farby, smelo do toho.

ĽAHKÉ ZÁCLONY A LÁTKY NA LETO

Ak sa povie leto napadne nám letný teplý vánok, biela farba záclony a ľahkosť. Leto si pýta ľahké a vzdušné materiály a biela je farbou leta. Ak má ešte biela vzdušná záclona odolnosť voči slnečnému žiareniu dostanete ideálnu kombináciu letnej záclony. Dá sa použiť ako záves na altánku či terase a zjemní váš vonkajší priestor tak ako záclony a závesy v interiéri. Ambiente design ponúka presne takúto záclonu v kolekcii Christian Fischbacher outdoor.

Ďalšou možnosťou sú outdoorové látky, z ktorých si môžete zhotoviť buď záves, alebo si môžete potiahnuť nimi matrace či sedáky na terasovom nábytku, zhotoviť markízu či dať ušiť obrus na vonkajšie použitie. Výhodou outdoorových látok je, že sú zhotovené buď z acrylu, polyacrylu alebo z polypropylénu. Všetky tieto látky sú odolné voči UV žiareniu a nerozkladajú sa. Látky prírodné, ktoré nie sú takto ošetrené, strácajú pôsobením slnečného žiarenia svoju pevnosť a rozpadajú sa. Acryl je odolný aj voči vode a odpudzuje ju, čiže dážď takejto látke tiež nevadí. Dôležité pri výbere látky na čalúnenie vonkajšieho sedenia je aj jej oderuvzdornosť, ktorá sa označuje značkou „martindale“.

Látky, ktoré majú od 25000-50000 martindale sú vhodné na podsedáky a stoličky. Látky, ktoré majú nad 55000 martindale sú vhodné na väčšie plochy ako sú sedačky. V Ambiente design máme niekoľko katalógov outdoor látok: Christian Fischbacher outdoor, Jim Thomson No.9 outdoor, Dekoma UV Pro a Dilza outdoor.

TIENENIE

Slnko je kúzelníkom, ktorý nám dáva životodarné teplo. Nesmie ho však ani byť mnoho, pretože dokáže aj škodiť. Našu pokožku si chránime slnečnými krémami s UV faktorom. Doma si našu domácnosť môžeme ochrániť tieniacim systémom duetteDuette od firmy Leha zabezpečí príjemnú klímu v miestnosti v tých najteplejších mesiacoch. Montuje sa na okno alebo do okenného rámu. Ochráni interiér pred dotieravými slnečnými lúčmi a redukuje prestup tepla okennou tabuľou až o 78 %, čím udrží slnečné lúče pred oknom, ochráni nábytok a interiér pred poškodením, nedá slnku šancu, aby nábytok, podlaha, koberec či oblečenie vybledli a zároveň spríjemní akustiku a reguluje svetlo v interiéri. Na výber je plný katalóg vzorov. Stačí si len vybrať.

FAREBNÉ OSUŠKY NA PLÁŽ

Keď balíte na dovolenku, miesto v kufri si určite nájdu osušky na pláž. Ruku na srdce, kto nosí na pláž len biele uteráky? Určite len veľmi málo z nás. Dôvod? Slnko, piesok, more, slaná voda, opaľovacie krémy, sem tam nejaká zmrzlina, toto všetko môže, ale nemusí.

Leto-je-uz-za-dverami-ambiente