Viete si vybrať záclony a závesy? Nájdite v množstve materiálov ten pravý

Ak neviete, aká látka bude pre vás najvhodnejšia, skúste sa bližšie pozrieť na organzu, voal, hodváb či zamat.

Záclony z organzy sú tkané veľmi husto z veľmi jemných vlákien. Vďaka jemnosti vlákien tieto záclony zostávajú ľahké, splývavé a priehľadné. Ak chcete moderné záclony, určite stavte na luxusnú, mimoriadne obľúbenú organzu. Voalové záclony sú tiež veľmi rozšírené a zákazníci si ich radi vyberajú pre ich praktickosť a jednoduchú údržbu. Bývajú tkané husto, vlákna tkaniny nie sú také jemné ako napríklad pri organze, látka preto máva na dotyk hrubšiu štruktúru, je mliečnejšia a trošku menej priehľadná ako organza.

blackoutove-zatemnovacie-zavesy-ambiente-01_small

Hladké záclony potešia milovníkov čistého a jednoduchého štýlu 

Hladké záclony bývajú často doplnkom ku vzorovaným moderným závesom. Pri ich výbere si všímajte hlavne transparentnosť a splývavosť. Hladké záclony môžu mať rôzne odtiene od kriedovej bielej cez pastelové nádychy, až po sýte tóny všetkých farieb. Netreba však zabúdať na to, že každá farba záclony bude aj meniť svetlo v miestnosti. Sieťované záclony nachádzajú uplatnenie všade tam, kde sa hodí jednoduchý štýl záclony. Svojou neutrálnosťou dajú vyniknúť nápaditosti vzorovaných závesov. Ich prednosťou je, že síce nie sú úplne hladké, no zároveň nerozptyľujú pozornosť vzorovaním. Ak túžite po niečom extra, stavte na vyšívané záclony. Vyšívané záclony sa stali dostupnejšími ako boli kedysi. Stále však platí, že dnešný trend praje hladkým záclonám po zem. 

voalove-hladke-zaclony-a-zavesy-ambiente-2_small

Ako nájsť vhodné závesy do domácnosti? 

Najčastejšie sa môžeme stretnúť s hodvábnymi, zamatovými alebo prírodnými závesmi, ktoré sú veľmi náročné na údržbu. Patria však medzi luxusné závesy, ktoré dodajú priestoru punc exkluzivity. Závesy v domácnosti však neplnia len dekoratívnu funkciu, zároveň zatemňujú miestnosť. Môžete si vybrať závesy, ktoré zatemnia miestnosť dokonale, tzv. „blackout“, a nedovolia svetlu preniknúť dnu, alebo závesy, ktoré svetlo z časti prepustia, tzv. „dimout“, a vytvoria len príjemné šero. Prvý typ sa hodí do spální alebo detských izieb, druhý typ vám skvelo poslúži aj v obývačkách, ale pokojne ho môžete použiť aj v spálni, hlavne, ak máte vonkajšie rolety alebo žalúzie, prípadne nepotrebujete 100 % tmu pri spaní.