Záclony a závesy dotvoria interiér: Viete, ako mu dodať šmrnc?

Holé“ okná sú dávno out, moderné závesy a záclony sú čerešničkou na torte každej domácnosti. Ako ich vybrať?

Kedysi boli v kurze žalúzie a rolety, no dnes do každej domácnosti patria aj okenné textílie. Okrem ľahkého tlmenia zvukov z ulice, rozptyľujú ostré slnečné lúče a poskytujú vám potrebné súkromie. To však nie je všetko, zútulňujú váš príbytok a dotvárajú celkový štýl. Výber závesov a záclon patrí k najdôležitejším bodom v závere vybavenia nového či rekonštrukcie staršieho interiéru.

Kvetiny sú na ústupe, trendom kraľujú štruktúry

Aj keď je v kurze romantika, veľké kvetinové vzory sú na ústupe. Dnešná doba praje jednoduchosti. Vzorované textílie a romantické vzory z veľkej časti striedajú jednoduché prúžky, štruktúry alá vrecovina kombinované s lesklými niťami, ktoré dodávajú závesu život a skvelo sa kombinujú s ostatným interiérom. Vzory sú jemnejšie, tvorené prešívaním viacerých nití aby vytvorili nenápadný abstraktný vzor. Ako tento trend použiť v praxi? Závesy s abstraktným dekorom sa hodia do mladistvo zariadených interiérov, moderných bytov aj klasicky ladených miestností. Vždy však dodržujte rovnováhu. Dekor na závese sa snažte vždy kombinovať s farbami či vzormi v izbe.

moderne-zaclony-a-zavesy-ambiente.sk

Jednofarebná klasika je „in“, pri potlačiach sa držte jedného motívu

Farby moderných záclon sa najčastejšie v domácnostiach vyskytujú v bielej, krémovej a béžovej. Môžu byť však aj farebné, najmä v prípade, že chcete dodať do neutrálne ladenej izby trochu života. S farbami však opatrne, ich harmónia je v interiéri dôležitá. Súlad farebných odtieňov závesov a záclon by nemal byť príliš extravagantný, skúste použiť viac odtieňov jednej farby, tón v tóne je vždy dobrou voľbou. Polopriesvitné záclony v hnedých odtieňoch budú skvele ladiť s drevenými okennými rámami. Zvislé či vodorovné pásy na závesoch zas vyzdvihnú pravidelné línie okna.

Letia prírodné materiály aj organza

Záclony a závesy sú najčastejšie šité z polyesteru a zmesových tkanín, vďaka ktorým sa jednoducho udržiavajú. Stačí ich oprať v práčke a netreba ich ani žehliť. Ak túžite po teple domova, venujte pozornosť prírodným materiálom ako sú hodváb, ľan a bavlna. Vo svete je v kurze vlna. K nám sa tento trend ešte úplne neprepracoval. Dobrou voľbou sú však aj módne, elegantné a nadčasové záclony z priesvitnej trblietavej organzy, ktoré dodá vášmu interiéru pocit nevšednosti a elegancie.K nim už len doladiť luxusné závesy, a je to!

prirodne-zavesy-a-zaclony-ambiente

Dĺžku okenných textílií už nevoľte podľa typu a veľkosti okna

V kurze sú dlhé záclony a závesy. Bohato riasené záclony na mieru budú skvele vyzerať na malých aj francúzskych oknách aj na oknách v starých bytových domoch s vysokými stropmi. Efektne zdôraznia a zútulnia vysoké steny. Typické panelákové okná si tiež žiadajú eleganciu a noblesu a teda aj dlhé záclony na mieru, ktoré si môžete nechať u nás ušiť.